Buzdolabı alması gereken bir tüketici sayısız tercih arasında boğulmaktadır, çevreye danışılır ve hangisi sorunsuz çalışıyorsa o tercih edilir ki bu ürün genelde en ucuz olandır. İki seçeneğimiz olsun, A ve B buzdolabı. A buzdolabı aylık 100 kWh enerji tüketirken, B buzdolabı 150 kWh enerji tüketiyor olsun, genelde enerji tüketimlerinde A sınıfı olarak satılanlar verimli kabul edilir ve fiyatları yüksektir. Buzdolabı ömrü ortalama 10 yıldır, işlemimizi de buna göre yapalım.

Karşılaştırma işlemi yine ürünün kullanım süresi üzerinden olacaktır. Kurulan sisteme göre değişmekle birlikte 20 yıl ömürleri vardır. Hesaplamamız Türkiye ortalaması olan 3,6 kWh/m2*gün üzerinden 2 m2 kollektör alanına sahip bir sistem üzerinden olacaktır. Sistem %50 verim ile çalıştığı kabul edilmiştir (Günlük üretilen enerji: 3,6 x 2 x 0,5 = 3,6 kWh, 2 m2 kolektör alanı ve %50 verim)

Diyarbakır Diyarsan ısı Güneş enerji sisteminin (170 lt) ilk alım fiyatı yüksek olmasına karşın, 6 yıl sonunda termosifon (65 lt) ile masrafları eşitlenmektedir (ideal bir kullanım sonrasında). 6 yıl sonra da her yıl 276 TL masraftan kurtulmanızı sağlayacaktır.
Not: Basit bir hesaplama yapılmıştır, kurulacak bölgeye, kurulacak sisteme göre farklılıklar göstermekle birlikte boş duran çatınızda Türkiye klasiği su kesintilerine ve elektrik fiyat artışlarına karşı da önlem almış olursunuz.