Diyarbakır Güneş Enerji Sistemleri Çeşitleri

Çatı Güneş Enerjisi Nedir
Diyarbakır  Güneş Enerjisi 

Diyarbakır Güneş Enerji Sistemleri: Güneş enerjisinden faydalanmak için günümüze kadar çok fazla teknoloji gelişmiştir. Bu teknolojilerin bir bölümü Güneşten yansıyan ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direkt kullanırken, diğer bazı teknolojiler ise, Güneş enerjisinden elektrik elde etmek için kullanılmaktadır.

Yaygın Olarak Faydalanılan Güneş Enerji Sistemi Uygulama Şekilleri,
 
Düzlemsel Güneş Panelleri: Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Sistemleri:Vakum tüple yapılan güneş enerjisi kolektörleri: iç içe geçen iki tane silindir cam tüpün ısıtılarak birbirine bağlanıp, bu işlem sırasında tüpler arasındaki havanın alınma sistemi ile üretilir. Dıştaki silindir tüp yüzey kısmına gelen Güneş ışını iç ve dış tüp arasındaki havasız yerden geçip, iç kısımda bulunan silindir tüp yüzünde emilmesi edilmesi ile çalışır. Aralarında başka bir madde olmadığı için, dış hava sıcaklığından bağımsız olan su, sadece ışımadan dolayı sistem tarafından ısıtılır.n sıcak su ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan bir sistemdir.
Yek odaklı güneş enerjisi santralleri: Bunlarda ise, doğrusal, çanak biçiminde veya merkezde bir odağa yönlendirilen dev aynalar yardımıyla, odağından çok yüksek ısı  elde edilir. Genel olarak elektrik üretimi için kullanılır. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.