Diyarbakır Güneş Enerjisinin Avantajları

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

Enerji ihtiyacı noktasında dışa bağımlı olan ülkemiz ALTERNATİF enerji kaynaklarına yatırım yapmaya başladı. Bu kapsamda ülkenin birçok ilinde yenilenebilir, ucuz enerji olan güneş enerjisi sistemi kuruldu. Ülkenin enerji ihtiyacını büyük oranda karşılayacak ve dışa bağımlılıktan kurtaracak bu sistem Malatya’da da ilk olarak İnönü Üniversitesi tarafından fark edildi ve fırsatı değerlendirme noktasında Üniversite kampüsüne Türkiye’nin en büyük enerji sistemi kuruldu. Ancak Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinin değerlendirdiği bu fırsata Malatya’da İnönü Üniversitesi dışında hiçbir sanayici, kurum ve kuruluş yanaşmadı.

 

Coğrafi konumu itibariyle güneşlenme alanı ve süresi pek çok şehre göre şanslı olan Malatya’nın bu enerjiyi göz ardı ettiğini aktaran eski gazeteci olan işadamı Orhan Çekin, “Bir yılda yüzde yüz getirisi olan ne var bu devirde?” diyerek, Güneş enerjisi uygulamasının faydalarını şu şekilde sıraladı;

“Bu uygulamaya sadece elektrik enerjisi elde edilmesi açısından bakılmaması gerekiyor. Güneş enerjisi kullanımının onlarca başka yararı bulunmaktadır.

 

PARA KAZANABİLİRSİNİZ

Araziyi bul, ruhsatı çıkar. Bir kuruş vermeden 3,5 trilyonluk yatırım senin olsun. Güneş enerjisi birkaç on yıl içerisinde kıta Avrupa’sında ciddi gelirler elde edebileceğiniz bir yatırım alanına dönüştü bile.  Güneş enerji sistemlerinin ve sektörün hızlı gelişimi ve büyümesi artan avantajlar sunuyor. Küçük yatırımlarla devletin satın alma garantisiyle güneş enerjisinden elektrik üretebilir ve bunu satarak para kazanabilirsiniz. Bazı durumlarda ortak yapacağınız yatırımlar da ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ TÜKENMEZ BİR KAYNAKTIR

Etrafımızda bulunan ve sürekli tüketmekte olduğumuz, petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıt kaynaklarından çok daha fazlasını, güneş enerji isiyle elde edebiliriz. Güneş enerji isini elektrik enerjisine dönüştüren güneş pillerinin yapımında kullanılan kompozit malzemelerden birçoğu, zamanla tükenmiş olsa da, silisyum ve alüminyum gibi güneş hücreleri üretiminde kullanılan maddelerden bolca bulunmaktadır. Bu maddeleri, kullanımda olan materyallerden geri dönüştürme imkanı da bulunmaktadır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.