Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali

Diyarbakır’da bulunan Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali; 461,60 kWe kurulu gücü ile ortalama 204 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Diyarbakır Sümerpark GES Bilgileri
Kurulu Güç : 461,60 kWe
Kurulu Güce Oranı : % 0.0006
Yıllık Elektrik Üretimi : ~ 674 MWh
Güneş Paneli : Axitec Solar
Santralin Yeri : Diyarbakır
İşletmeci Firma :
Lisans No : Lisanssız
Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali

Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali Diyarbakır’da bulunmaktadır. Türkiye’nin 1639. Diyarbakır’ın ise 10. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 374. büyük Güneş Enerji Santrali’dir. GES’te Axitec Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Diyarbakır Sümerpark GES ortalama 673.936 kilovatsaatelektrik üretimi ile 204 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Diyarbakır Sümerpark GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 214 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 262.835 TLdaha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 673.936 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 113.161 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.