Diyarbakır’da Güneş Enerjisini Tercih Etmeniz İçin 10 Sebep

güneş enerjisinin faydaları

Güneş enerjisinin faydaları çok fazladır. Hem maddi hemde manevi ,yani çevresel faydaları bulunmaktadır. Peki bedava yakıtı olan ve yakıtı bizlere hiçbir karşılık beklemeden veren doğanın sunduğu bu sistemi, neden tercih etmeliyiz?

1.Elektrik Faturasından Tasarruf Edebilirsiniz!

 

 

 

 

Güneş enerjisinin faydaları arasında ilk sırayı elektrik faturasından tasarruf alıyor. Güneş enerji sistemleri eğer büyük çaplı yapılırsa ve öz sermaye ile yapılırsa kendisini yaklaşık 5 yılda amorti edebiliyor. Ancak biz ev kullanıcıları için durum biraz karmaşık. Bunun sebebi ise resmi prosedürün çok meşakkatli olmasıdır.

O yüzden ev tipi öz tüketim modellerinde amortisman süresi 15 ila 20 yılı bulabiliyor. Bununla ilgili bir düzenlemeyi enerji bakanlığı ve yegm’den bekliyoruz.

Ama yinede elektrik faturasından tasarruf edebiliyorsunuz,süre uzunda olsa.

Not: Kira geliri için satın aldığınız 1 evin yaklaşık amortisman süresi 40-50 yılıbulabiliyor.

2.Elektrik Şebekesi Olmayan Yerler İçin Kısa Amortisman İmkanı

 

 

 

Güneş enerjisinin faydaları sıralamamızda ikinci sırayı offgrid sistemler alıyor.

Eğer elektrik şebekesi olmayan bir yerde eviniz varsa ve jeneratör gibi fosil yakıt tüketen cihazlar kullanıyorsanız. İşte o noktada güneş enerjisi sistemleri bulunmaz bir nimet oluyor. Çünkü,jeneratör kullanırken aylık 1000 lerce lira parayı sadece yakıta harcarsınız.

Ancak, güneş enerjili sistem için sadece ilk yatırım maliyetiniz olur. Daha sonra tekrar para harcamak durumunda kalmazsınız. Aylık elektrik faturası derdinizde olmaz.

Tabi burada, güneş enerjisi sistemini tasarlarken veya yaptırırken iyi seçim yapmak gerekiyor. Aksi halde harcadığınız para boşa gidebilir.

Not: Biz çok duyduk insanlardan, milyarlarca para veripte hiçbir şeyi çalışmayan! İlk yatırım seçiminizi iyi yapın ve acele etmeyin.

3.Zam mı? Hiç Düşünmenize Gerek Yok!

 

 

 

Belkide güneş enerjisinin faydaları içinde en önemli olanlarındandır.

İster şebeke destekli , ister şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemi yaptırın hiç farketmez. İki türlüde elektrik faturalarına ve diğer yakıt ürünlerine gelen zamlardan etkilenmeyeceksiniz. Çünkü bu sistemin yakıtı güneş ve bu yakıtı bize veren doğa çok cömert.

Bizden hiçbir karşılık beklemiyor!

Not: Türkiye’de elektrik faturalarına yılda yaklaşık %5 ila %12 zam yapılıyor.(son 10 yılın verilerine baktığımızda)

 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.