Diyarbakır’da Güneş Enerjisini Tercih Etmeniz İçin 10 Sebep

4.Evinizin veya Dairelerinizin Değerine Değer Katar!

 

 

 

Güneş enerjisinin faydaları ile evinize değer katabilirsiniz.

Belkide göz ardı edilen bir nokta olsa da,güneş enerjisi ile kendi elektriğini üretenbir evin değeri,emsallerine göre daha değerlidir.

Konuyu biraz daha geliştirirsek eğer, yap-sat yapan bir müteahhit, eğer yapmış olduğu daireler için bu sistemi düşünürse iyi kar edebilir.

Çünkü, insanlar biraz gösteriş birazda farklılık arıyor. Buna basit bir örnek veriyim. İçinde bizzat olduğumuz bir iş olan müteahhitlikte genelde şöyle bir şey vardır. Yaklaşık 1,5-2 bin TL ‘ye ankastre setialıyorsunuz ve dairenin normal değerinin üzerine 10-15 bin TL değer katabiliyorsunuz. Ve bu gerçekten işe yarıyor, ayrıca ankastre olmayan dairelere göre daha hızlı satılıyor.

Gelelim GES sistemlerine. 42 dairelik bir binanın, herbir dairesinin aylık 100-120 TLelektrik giderini karşılayan bir sistemin, binaya kurulması ile .müteahhitin daire başına maliyeti yaklaşık 8.000 TL ile 9.000 TL oluyor.

Müteahhit bu maliyeti dairenin üzerine rahat 20-30 bin TL koyarak satabilir. Çünkü elektrik faturası ödemeyeceksiniz diye bir daire satıyorsunuz 🙂

Tabi bu durum, ev sahipleri içinde avantajolacak. Eğer evini kiraya verirse, daha değerli bir fiyat ile evini kiraya verebilir.

5.Gelir Vergisinden Muafsınız!

 

 

 

Küçük veya büyük güneş tesisleri, hiç farketmez. Eğer 1 TL‘likte 50.000 TL‘likte elektrik satıyorsanız gelir vergisinden muafsınız demektir. Devletin verdiği teşvikler arasında bulunan gelir vergisi muafiyeti, yaklaşık 5 yıl ile sınırlıdır. Beş yılda azımsanmayacak bir süredir.

6.Güvenli Bir Yatırımdır!

 

 

 

Yapabileceğiniz en güvenli yatırım güneş enerjisine yapacağınız yatırımdır. Çünkü en başında en az 10 yıl devlet garantisivardır. Dolar euro gibi sürekli artış veya azalış olmaz. Geliriniz dolar üzerinden sabittir.

Zamlardan ve enflasyondan etkilenmezsiniz. Devlet memuriyeti gibi bir şeydir. İlk yatırım aşamasında 25 yıllık fizibilitenizi çok az yanılma payı ile kesinleştirebiliyorsunuz.

Kesinlikle güvenli bir yatırımdır.

 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.