Diyarbakır’da Güneş Enerjisinin Ekonomiye Faydaları

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

Diyarbakır’da aşırı sıcakların yol açtığı elektrik darboğazını aşmak için çeşitli çözüm önerileri gündeme geliyor. Bunlardan biri de güneş enerjisi. Kurulacak yeni sistemle klimaların elektriğe ihtiyaç duymadan çalıştırılabileceğini ifade eden uzmanlar, evlerde güneş enerjisi kullanmanın mecburi olmasını istiyor.

Bu konuda Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çeşitli ülke ve kurumlardan ödüller alan Dr. Ahmet Lokurlu, “Türkiye, sıcak su amaçlı güneş enerjisi kullanmada dünya birincisi. Artık soğutma ve elektrik amaçlı projelere yönelmek şart.” diyor. Güneşten elektrik üretimi diğer sistemlere göre biraz daha pahalı. Bu yüzden teşvik edilmesi gerekiyor. Bu noktaya dikkat çeken Doç. Dr. Altuğ Şişman, öncelikle konutların sıcak su ihtiyacını karşılamada güneş sistemlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Gerekli kanunlar Meclis’ten geçmesine rağmen, mevzuat altyapısı tamamlanmadığı için Türkiye’deki potansiyel harekete geçirilemiyor. İspanya, İtalya gibi ülkeler, doğalgaz şirketlerinin yenilenebilir enerji üretimine bütçe ayırmasını mecburi tutuyor. İsrail, güneş enerjisi sistemi bulunmayan evlere ruhsat vermiyor.

Güneşi soğutma sistemi için kullanma projesini uluslararası bir market zincirinin Türkiye bölümü hayata geçirdi. Henüz adının açıklanmasını istemeyen firma, marketlerini güneşten elde ettiği ‘soğuk’ sayesinde serinletecek.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.