Diyarbakır’da Güneş Paneli ve Çeşitleri Nelerdir?

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş paneli aracılığıyla güneş enerjisinden elektrik üretmek için güneş panelleri piyasada birçok çeşitte yer almaktadır. Güneş panelleri elde edilen DC doğru akımı, AC yani alternatif akıma çevirerek kullanılacak olan alana elektrik sağlamaktadır. Piyasa birçok çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitler özelliklerine kullanılacak yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Çeşitleri bakımından 5 farklı çeşidi bulunmaktadır.  monokristal piyasada bulunana diğer güneş panellerine oranla daha fazla verim sağlamaktadır. Kapladığı alan küçüktür. Verimine göre fiyatı da diğerlerine göre daha yüksektir.

Elektrik üretim ömrü ve kullanım ömrü uzun bir üründür. Sıcak iklimlerde daha fazla verim sağladığı görülmektedir. Poliskristal güneş paneli piyasada bulunan en uygun güneş panelidir. Verimlikte maliyetiyle doğru orantılıdır. %15 civarından bir verim göstermektedir. İnce film güneş paneli piyasadaki diğer güneş panellerine göre daha az bulunmaktadır. Verimi çok düşük olduğu için terci h edilmemektedir. Görüntü bakımından çok şıktır. Bu yüzden tasarım alanlarında kullanımı görülmektedir. Esnek güneş panelleri her yerde kullanılabilecek bir üründür. Verimi de kullanılan pillere göre değişiklik göstermektedir.

Değişiklik olarak monokristal ve polikristal çeşitte bulunmaktadır. İsminden de görüldüğü gibi çok esnek yapıya sahiptir. Bu esneklik sayesinde kırılmaz ve uzun ömürlüdür. Genellikle kubbeli çatılarda kullanılmaktadır. Diğer ürünlere göre çok ama çok hafiftir. Hafif olmasının en büyük sebepleri, alüminyum çerçeve ve temperli camlara sahip değildir.

Saydam güneş panelleri bir diğer çeşididir. Piyasada satışı yoktur. En kısa sürede piyasaya gireceği söylenmektedir. Cam bir yüzeye sprey yardımıyla sıkılmaktadır. Camın tamamiyle sıvıyla kaplanması gerekmektedir. Böylece montajı tamamlanmış olmaktadır. Artık elektriğinizi üreten sistem hazır olmuştur. Gölgelenme durumlarından neredeyse hiç etkilenmemektedir. Kimyasal yapısında hidrojen, karbon, oksijen ve sadece firma tarafından üretilen formül bulunmaktadır.

Bir de piyasa daha satışı olmayan ve aslında güneş paneli olmayan, fakat güneş enerjisinden elektrik üreten bir ürün bulunmaktadır. Bu ürün küresel güneş jeneratörüdür. Küre ve kürenin içerisinde su bulunmaktadır. Bu sistem güneş ışınlarından aldığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.