Diyarbakır’da Güneşten Elektrik Üreten Sistemin Çalışması

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerji elektrik üretimi

Diyarbakır’da günümüzde, güneş enerjisi kullanmanın en yaygın yolu, bir dizi güneş paneli ve akümülatör ve dc gerilimi ac gerilime çeviren yarı iletken teknolojili invertörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Güneş pilleri parlak ışığı toplar ve emilen enerjiyi pillerde veya akülerde saklar. Depolanan enerji güneş olmadığı zamanlarda (gece) çeşitli makine ve ev aletlerini çalıştırmak için gerçek zamanlı olarak kullanılabilir. Gece kullanılan enerjinin kullanım zaman aralığı kullanılan depolama aygıtları olan akü ve pillerin kilowatt-saat (kWh) kapasitelerine göre değişmektedir.

son yıllarda Güneş panellerinin fiyatları önemli derecede  düşüş göstererek  yeni güneş sistemleri de önceki nesillere göre çok daha verimlidir ve bu onları hem ev sahipleri hem de girişimciler için daha cazip hale getirir.

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

 • Çatı üzeri GES projeleri OSB’ler, tarım, hayvancılık, AVM, oteller, okullar,  hastaneler, akaryakıt istasyonları gibi çok geniş kullanım alanlarına sahiptir.
 • Dağ Evlerinin elektrik ihtiyacını karşılamada çok avantajlıdır.
 • Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile Tarımsal sulama alanlarında elektrik enerjisine kolay ulaşım imkanı sağlar.
 • Park lambaları Trafik lambaları, işaret lambaları ve sokak lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır.
  • Güneş ışığından etkili bir şekilde faydalanmanın yenilikçi bir uygulaması, fotovoltaik (PV) enerji ile çalışan taşımacılıktır. Örnek demir yolları, metrolar, otobüsler ve  uçaklar
  • Şarj edilebilir el fenerleri, Dondurucular / mini buz dolapları, Müzik hoparlörleri ve tabletler gibi Tüketici elektroniğinde güneş enerjisi yaygın kullanım haline geldi

  Güneş Enerjisinin Avantajları

  1. Güneş dünyanın sonuna kadar sınırsız bir güneş ışığı kaynağımız olacak. Güneş enerjisi yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji olarak hayatımızda her zaman yerini alacaktır.
  2. Bu temiz enerji , kırsal bölgelerde yaşayan insanlar için elektrik enerjisini elde etme adına büyük kolaylıktır.
  3. Güneş teknolojisi ekipmanları yerine yerleştirildikten sonra, güneş enerjisinin
  4. çalışması için hiçbir şekilde yakıt gerektirmez. Ayrıca temiz enerji kaynağı olarak çevreye sera gazı yaymaz veya Toksik maddeler Güneş enerjisinin kullanılması çevre üzerindeki etkimizi büyük ölçüde azaltabilir.
  5. Üretilen fazla elektrik depolanarak tekrar elektrik şebekesinde kullanılarak aylık elektrik faturanızda indirim sağlayabilirsiniz.
  6. Güneş enerjisi sessizdir ve kirlilik oluşturmaz. Bu, dünyadaki birçok insan tarafından tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir.
  7. Güneş enerji santralleri diğer enerji tesisleriyle karşılaştırdığımızda bakım ve işletme maliyetleri düşüktür. Yılda sadece birkaç kez temizlik gerektirirler.
  8. fotovoltaik güneş panelleri  dayanıklı malzeme yapısı sayesinde, zor hava koşullarına karşı koyabilmesidir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.