Blog

Diyarbakır Güneş Enerjisi ile ilgili yazılar

Geleceğin Güneş Enerjisi

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

Solar enerjiye yapılan yatırımlar artarkan yeni kullanım alanlarıyla ilgili projelerin sayısı da çoğalıyor

En büyük enerji kaynağımız güneş; ancak Amerika gibi birçok sanayileşmiş ülkede petrol tüketimi hala en üst noktalarda. Amerika Enerji Bakanlığı’na göre, güneş enerjisi, Amerika’nın enerji tüketiminin sadece %1’ini karşılıyor. Solar panellere yapılan yatırımlarda son yıllarda ciddi bir artış görüldü.Solar enerji, geleceğin teknolojisi olma yolunda ilerliyor. 2011 yılında Amerikalı yatırımcı milyarder işadamı Warren Buffett, 2 milyar dolara Photovoltaic Farm Şirketi’ni satın almıştı. Google da solar enerjiye 374 Milyon dolar yatırım yapmıştı. Günlük hayatımızın her kesimine giren güneş enerjisi ile çalışan şarj aletleri ve su ısıtma sistemleri, güneş enerjisinin kullanım alanlarından sadece birkaçı. Sadece Amerika’da değil, dünyanın birçok ülkesinde solar enerjiye büyük ilgi var.

Sırbistan – Çilek Ağacı (Strawberry Tree)

Eğer Sırbistan’da telefonunuzun şarjı azaldıysa Çilek Ağacı “Strawberry Tree” adı verilen güneş enerjisiyle çalışan istasyonlarda taşınır cihazlarınızı şarj edebilir ve wifi kullanarak internete girebilirsiniz. Belgrad Üniversitesi’nde geliştirilen sistemin amacı günlük yaşama yenilenebilir enerji kaynakları getirmek. İlk bir ay içinde 18,695 defa kullanılan şarj aletleri, geçtiğimiz günlerde yüz binden fazla kullanılır hale geldi. Sırbistan’da şimdilik 3 tane olan Çilek Ağacı sistemi, Obrenovac, Belgrad and Novi Sad kentlerinde bulunuyor. Yaz aylarında 15 istasyon daha kurulması planlanıyor.

Enerjisini tamamiyle güneşten alan istasyonlar, güneşli günlerde topladığı enerjiyi, bulutlu günlerde ve geceleri kullanılmak üzere depoluyor. Birçok cihazı aynı aynada 10 ila 15 dakika şarj etme fırsatı veren çilek ağaçları ücretsiz olarak halkın kullanımına açık.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.