Güneş Enerjisi Nereye Gidiyor? Maliyetler Düştü Mü?

Dünyada neler oluyor diye baktığımızda ise durum şu şekilde özetlenebilir:

Grafik 2: 2007-2017 Yılları Arası Yenilenebilir Enerji Kurulu Gücü (Kaynak: International Renewable Energy Agency Raporu)
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Tablo 2: Güncel Spot Piyasadaki Güneş Enerjisi Modül Fiyatları

Panel fiyatları çok kısa bir sürede Türkiye’de watt başına 0,24-0,30 $/watt, Dünyada ise 0,19-0,31 $/watt gibi rakamlara gelmiş durumda. Bu ise 1.000 mW DC güçteki bir saha için 500.000 $ panel maliyetinden gene Türkiye için 240.000 $ panel maliyetine gerileme anlamına geliyor (Marka, kalite vs. farkları ihmal edilerek ortalama fiyatlar ile).

Bire bir benzer olmasa da, invertör fiyatlarında da bir indirim söz konusu. Diğer maliyetler gene ülkemiz için bir miktar artsa bile ana kalemlerin düşmesi nedeni ile ciddi bir yatırım maliyeti azalması söz konusu.

Artık 700-750 $/watt maliyetleri, hatta büyük projelerde bir tık altını rahatlıkla konuşabiliyoruz. (Bu arada, bu maliyetler Saha Hafriyatı, Enerji Nakil Hattı, Saha İzleme, Proje Resmi, Harç, Proje Saha vs. bedelleri, OG sistemlerin farklı maliyetlerini kapsamadığı için kendi sahanız için birebir almamanız bütçe yönetimi açısından faydalı olacaktır.)

Grafik 3: Yıllara Göre 1 kW GES Maliyetinin Değişimi

Türkiye’deki 2017 yılı ağırlıklı görülen büyüme aslıda 2014 yılından bu yana saha ağırlıklı giden sektörün, çağrı mektuplarının (1 lamba, 999 kW GES’lerin) son projeleriydi. Bir de üstüne 2017 yılı sonuna kadar geçerli dağıtım bedeli indirimi sektörün karlılığını bilen yatırımcıların saldırısına uğradı. (Çok kötü sahalar yapıldı, ilerleyen günlerde bunlar ciddi yatırımcı için sorunlara yol açacak, ayrıca bu konuya değineceğim.)

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.