GÜNEŞ ENERJİSİ SEMİNERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen güneş enerjisi semineri önemli bir katılımla gerçekleşti.
Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığında yapılan seminere Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihan Doğan, Federal Solar Enerji Firması Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gür, banka müdürleri ve Kırkağaçlı üreticiler katıldı.
Seminer sonrası Kirkagac.Net’e bir açıklama yapan Özarı “Güneş enerjisi ile tarımsal sulama konulu seminerimiz beklediğimiz üzerinde bir katılım da gerçekleşti.

Ziraat Odası Başkanlığımızı böyle bir seminere iten sebep nedir diye sorulacak olursanız açıkçası son yıllara baktığımızda çiftçilerimizin zaten zor şartlar altında yapmış oldukları tarımsal üretimlerinde mazot ve gübreden sonra en önemli harcama kalemini tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji bedeli gelmektedir.

Çiftçilerimiz bu elektrik paralarını ödemekte gerçekten büyük zorluk çekmek de hatta bazı yıllar elektrik parası borçları ilgili kurumlar tarafından faizsiz ya da düşük faiz ile birkaç yıla bölünerek ertelenmektedir.
Biz de Kırkağaç Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin bu sıkıntısını tespit ettik ve nasıl yardımcı olabiliriz şeklinde bir araştırmadan sonra güneş enerjisi sisteminden bedelsiz olarak elektrik üretme konusunda bir araştırma yaptık.
Tabi ki bu güneş enerjisi ile elektrik üretme her ne kadar ücretsiz olsa da bu sistemin ilk kurulum maliyetleri biraz yüksektir. İşte tam burada ilçemiz Ziraat Bankası ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde Şube Müdürümüz Bulbin Baysal Hanım Genel Müdürlük ile görüşerek sıfır faizli 60 ay ödemeli sübvanseni bir sulama kredisi verilebileceğini bilgisini bizlere ulaştırmıştır.
Kendisine şahsım yöneticilerim ve ilçemiz çiftçilere adına çok teşekkür ederim” dedi.
Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı’nın açılış konuşmasından sonra seminer soru-cevap şeklinde geçti.
Seminerin sonunda Federal Solar Enerji Firma Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gür tarafından Güneş Enerji sisteminin kurulması işletilmesi ve yatırım maliyetleri ile diğer çeşitli konularda bilgi verdi.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.