Türkiye güneş enerjisi üssü oluyor.

Türkiye Konya’nın Karapınar ilçesi, bölgeye kurulacak 600 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak, yıllık 1.7 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi beklenen güneş enerji santraliyle Türkiye’nin enerji üssü oluyor.

6 bin hektarlık hazineye ait arazi üzerine yapılacak olan santralin yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak olması da bölge halkını sevindirdi.

Karapınar ilçesi, Konya’nın doğusunda yer alıp, kente yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta. Yaklaşık 50 bin nüfusa sahip olan Karapınar, Türkiye’nin tek çöl toprağı sayılabilen ve en fazla rüzgar erozyonuna maruz kalan sahasında yer alıyor. Türkiye’nin yıllık ortalama 279.5 milimetre ile en az yağış alan bölgelerinden biri olan Karapınar’ın yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece. Yağış yetersizliği ve yeraltı su seviyenin düşük olması nedeniyle bölgede ağırlıklı olarak kuru tarım yapılıyor. Tarım alanları içinde nadasa ayrılan sahalar oldukça önemli bir oran tutması da dikkat çekiyor. Karapınar aynı zamanda dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü ve irili ufaklı 100’ün üzerinde obruklarıyla da tanınıyor. Güneş enerji santralinin kurulması için Karapınar’ın tercih edilmesini nedeni de düz bir arazi ve güneşlenmenin fazla olmasından kaynaklanıyor.

6 BİN HEKTARLIK ALANA KURULACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, geçen pazartesi günü Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesini yaptı. İhaleyi ise kilovatsaat başına en düşük teklifi 6.99 dolar/cent ile Kalyon ve Güney Koreli ortağı Hanwha Grubu aldı.

Güneş enerji santrali Karapınar İlçesi kent merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Yaka bölgesindeki 6 bin hektarlık alana kurulacak. Firmanın sözleşmeyi imzalamasının ardından 21 ayda kurulması planlanan fabrikada, fotovoltaik modüller üretilecek ve bunlar sahada kullanılacak. Yıllık 500 megavat kapasiteli fotovoltaik güneş modülü üretim fabrikası ve Ar-ge merkezi kurulacak ve 1000 megavat elektrik gücüne sahip bir güneş santrali inşa edilecek. Ayrıca Ar-ge merkezi de kurulacak ve 10 yıl süre ile Ar-ge faaliyetleri yürütülecek.

1.3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Güneş enerjisi santralinden 600 bin konutun ihtiyacını karşılayabilecek yaklaşık 1.7 milyar kilovatsaat elektrik üretilmesi bekleniyor. Yaklaşık 1.3 milyar dolarlık bir yatırım olan santralin 36 ayda elektrik üretimine başlaması planlanıyor. Bölgede ayrıca 2015 yılında kurulan özle bir şirket tarafından 80 dekarlık alanda her biri lisans şartı gerekmediği için 1’er megavat olmak üzere toplam 4 megavatlık olan ve günlük 800 konutun ihtiyacını karşılayabilecek enerji üreten, güneş enerji santrali bulunuyor.

‘3 MİLYON NÜFUSLU BİR ŞEHRİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYACAK’

İlçeye kurulacak güneş enerji santralinin halkta sevince neden olduğunu belirten Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, şunları söyledi:

“Bu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımızın da dediği gibi çılgın bir projedir. Bin megavatlık bir enerji, yıllık 1.7 milyar kilovatsaat enerji üretimi anlamına geliyor. Bu da 600 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar bir elektrik üretimine tekamül ediyor. 3 milyon nüfuslu bir ilin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretilecek.”

‘2 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK’

Belediye Başkanı Mehmet Yaka, kurulacak olan güneş enerji santralinin yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Bu nedenle bölge halkına yeni bir iş kapısı açılacağını ifade eden Yaka, “Bu proje, özellikle Karapınar ve Türkiye için çok önemli. Hem Türkiye kazanacak, hem bölge kazanacak, hem de Karapınar kazanacak” dedi.

‘İLÇEMİZE GÖÇ BEKLİYORUZ’

Güneş enerji santraliyle ilçeye göç olmasını beklediklerini ifade eden Yaka, “Proje hem istihdam yaratacak, hem de bölgeyi tanıtacak. Önümüzdeki günlerde ilçemize ciddi miktarda göç bekliyoruz. Belediye olarak bunların hazırlıklarını yapıyoruz. Bu proje 1 milyar doların üzerinde bir yatırımı öngörüyor. Fabrikası ile birlikte 1.3 milyar doları buluyor. Bu yatırımdan Karapınar ekonomisi de nasibini alacak” dedi.

‘KARAPINAR’IN MARKA ŞEHİR OLMASINDA ETKİLİ OLACAK’

Karapınar halkı da ilçeye güneş enerji santrallerinin kurulmasından memnun olduklarını dile getirdi. İlçede lokanta işleten Fikret Bozaklı, “Karapınar’da yapılacak olan bu enerji yatırımı bir marka şehir olmasında etkili olacak. Ayrıca diğer iş kollarında yatırım planlayan iş adamlarının da gelmesinde etkili olacak. Karapınar bundan sonraki dönemde kazançlı çıkacak. İlçemizdeki esnafımızın iş hayatını da canlandıracak” dedi.

Türkiye’nin elektrik enerjisi üretimine ihtiyacı olduğunu belirten arzuhalci Mehmet Ali Karaefe de şunları söyledi:

‘Elektrik enerjisinin ilçemizde üretilmesi memleketimize büyük katma değer sağlayacaktır. Ayrıca projenin hayata geçmesiyle ilçemize dışarıdan göç olacağını da düşünüyorum. Ayrıca güneş panellerinin üretileceği fabrikanın da ilçemizde kurulacağı için istihdam noktasında da etkili olacağı kanaatindeyim’ dedi.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.