Türkiye’nin ilk güneş enerjili otogarı artık Diyarbakır’da

Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri
Diyarbakır Güneş Enerjisi Sistemleri

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez uyguladığı sistemle, kentteki otogara kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) ile hem otogarın enerji ihtiyacını karşılayacak, hem de fazladan üretilen enerjiyi satarak gelir elde edecek.

Çevreye zarar vermeyen, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması amacıyla çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi’nin, Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) açık otoparkında inşa ettiği GES Projesi tamamlandı. Otogarın enerji ihtiyacı GES’ten karşılanmasının yanısıra, fazladan üretilen enerji ise Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (DEDAŞ) satılacak.

 

‘DİYARBAKIR GÜNEŞ ALANINDA ZENGİN BİR KENT’

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Ramazan Savaş, projede en büyük amaçlarının yenilenebilir enerji konusunda Diyarbakır’ı ve Büyükşehir Belediyesi’ni daha akitf hale getirmek olduğunu dile getirerek, Diyarbakır, güneş alanında çok zengin bir olduğunu söyledi. Türkiye’in ilk GES’li otogar projesini hayata geçirmekten dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını anlatan Savaş, “Yenilenebilir enerji konusunda özellikle güneş enerjisi için alternatif yerler arıyorduk. Yaptığımız çalışmaların ardından güneş enerji sistemini otogarda uygulamaya karar verdik. Otogardaki açık olan otoparkı güneş panelleri sayesinde kapalı otoparka dönüştü. Çok iyi bir proje hayata geçirdiğimizi düşünüyoruz” dedi.

 

 

 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.