Diyarbakır güneş enerjisi sistemleri, günümüz enerji santralleri arasında diyarbakır güneş enerji santrali bakım maliyetleri diğer enerji santral tiplerine göre en az olan santrallerdir. Fabrikalar, lojistik firmaları ve depolar gibi çatı kullanımına sahip binalar için, çatıda üretilecek olan elektriğin neredeyse hiçbir kayba uğramadan elektriği iletiyor olması, kullanılan enerjinin kalitesini yükseltmekle birlikte işletme sahiplerinin ödemekte oldukları yüksek elektrik bedellerinin önüne geçebilmektedir. Bunun için kurulacak olan diyarbakır güneş enerji sisteminin tasarımı, kullanılan malzemenin kalitesi, diyarbakır güneş enerjisi santral kurulumu yapacak diyarbakır güneş enerjisi firması nın tecrübesi ve yapılacak taahhüt ile ilgili firmanın güvenilirliği, finansal gücü ve işi bitirebilme kabiliyeti de önemli bir yer tutmaktadır.

1000 m2’lik bir çatı alanında, yaklaşık 160 kW gibi kurulu güçleri elde etmek mümkündür. Ülkemizdeki ortalama güneşlenme saatlerine göre, 240 bin ila 260 bin kWh enerji elde etmek mümkündür. Bunun finansal getirisi ise yıllık ortalama $34 bin mertebesindedir. Yani 1000 m2’lik çatısı olan bir işletme için; çatının yönü ve statik uygunluğu sağlandığı takdirde, yılda ortalama $34 bin gelir elde etmesi mümkündür. İşletmesinde bu miktarda elektrik tüketimi olmayan yatırımcılar için de, üretilen elektriğin devlet garantisi ile 10 yıl boyunca şebekeye satılması da mümkündür.

Güneş enerji sistemi kurmak için yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler

Diyarbakır'da güneş enerji sistemi kurmak, için yatırımcıların dikkat etmesi gereken ve fiyatları etkileyen birçok etken vardır. Güneş panellerin menşe ve güneş panellerinin markası, güneş panelinin üretim gücü, inverterler, AC kabloları, DC kabloları, güneş enerjisi santralinin arazi yapısı, hafriyat çalışmaları, panellerin montajında alt yapı olarak ikili veya üçlü olması, kurulumun çakma ya da betonlama olması, takip sistemleri, enerji nakil hattı, trafo için yapı, kesiciler, telle çevrenin çevrilmesi, aydınlatma, güvenlik sistemi, bağlantı elamanları, konstrüksiyonun kalitesi güneş enerjisi santrali fiyatını etkilemektedir.

Ticari ya da kendi öz tüketimi için güneş enerjisi santrali kurmak isteyen yatırımcılar kesinlikle sadece fiyat odaklı hareket etmemesi gerekir. Yatırımcıların, gerek malzeme, gerek işçilik ve gerekse de kaliteden ödün vermeyen firmalar ile çalışmaları önemlidir. Aksi durumda zararla karsı karsıya kalırlar.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Faydaları ve Özellikleri

- Sınırsız enerji kaynağıdır,
- Güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerinizi ciddi oranda indirirsiniz,
- Güneş enerjisi çevrecidir ve doğaya hiçbir zarar vermez,